מדריך זיהוי נחשים: איך נדע עם הנחש ארסי?

אנשים רבים שנתקלים בנחש בלי שתכננו זאת קודם שואלים את עצמם איך אפשר לדעת האם הנחש הוא ארסי. אז בשורות הבאות ננסה לעשות לכם קצת סדר בבלאגן. לפני כן, חשוב להבין שגם נחש שהוא ארסי וגם נחש שהוא לא ארסי לא מעוניין לתקוף בני אדם סתם ככה. אם לוקחים כמה צעדים אחורה, ככל הנראה שהנחש יירגע וימשיך לדרך שלו. כמו הרבה יצורים חיים אחרים, גם נחשים רוצים להתגונן ולהגן על עצמם מפני תקיפה.

מדריך זיהוי נחשים: איך נדע עם הנחש ארסי?

אילו סוגים של נחשים ארסיים יש בישראל?

בישראל חיים 40 זנים של נחשים. רק 9 מהם נחשבים לארסיים וביניהם ניתן למנות את הצפע, נחש שרף, נחש אפעה וסוגים נוספים שהם פחות מוכרים. אחד הקשיים עם נחשים בהיבט של הזיהוי הוא שרבים מהם דומים אחד לשני. ברחבי הרשת יש כמה אתרי אינטרנט שמופיעות בהם כל התמונות של כל הנחשים הארסיים ואז אפשר לפי תמונה שנצלם להבין באיזה נחש במדובר. דרך נוספת, היא לנסות לאתר לוכד נחשים מקצועי ולשלוח לו את התמונה ואז לקבל ממנו מידע. רק לוכד שבעצם עבר קורס מקצועי ויסודי של לוכדי נחשים יכול יהיה לזהות באיזה נחש מדובר וכיצד הוא צריך להתנהל שהוא יגיע למקום.

לרוב, נחשים ארציים פועלים ויוצאים בלילה משום שהם טורפים כל מיני סוגים של ציפורים, זוחלים וגם מכרסמים. במהלך היום הם מתחבאים. הנחש הארסי היחידי שיוצא החוצה ביום נקרא צפע חרמון והוא נמצא במקומות הרריים כמו בחרמון למשל. לכן, אם נתקלתם בנחש במהלך היום, רוב הסיכויים שלא מדובר בסוג שהוא ארסי.

נחשים ארסיים בים המלח

בדרום הארץ ובעיקר באזור של ים המלח יש כמה נחשים ארסיים שהצבע שלהם הוא שחור. הראשון נקרא פתן שחור והשני נקרא שרף עין גדי. יש נחש שמכונה זעמן שחור והוא דומה לפתן אבל הוא ארסי. חלק מהנחשים הארסיים מאופיינים במבנה ראש משולש שנחשב לרחב יותר בהשוואה לגוף. כאמור, מאוד קשה להבדיל בין סוגי נחשים ארסיים לכאלה שלא, ולכן רק לוכד נחשים מקצועי ומוסמך יכול לעשות זאת.

נחש היא חיית בר מוגנת

מי שלא מוסמך בתור לוכד נחשים לא יכול ללכודאותם. לא רק שזה מסוכן והנחש עלול להכיש אותו, אלא גם שזה נגד החוק. הכשה של נחש יכולה להיות מאוד מסוכנת ובארץ שלנו אין נסיובים עם נוגדנים של כל סוגי הארס. לכן אם זיהיתם נחש, פשוט התרחקו ודברו עם לוכד מקצועי.

רוצים לקבל מידע נוסף על זיהוי נחשים? מצאתם נחש ולא יודעים מה לעשות?זכרו! נחשים לא רוצים להתקיף בני אדם ולכן אם זיהיתם נחש במרחב שלכם, בשלב הראשון כל מה שאתם צריכים לעשות הוא פשוט להתרחק. ככה תוכלו לאפשר גם לנחש להירגע ולחוש פחות מאויים וככל הנראה שגם הוא התרחק. אתם מוזמנים ליצור קשר והמומחים של חברת עכברי העירישמחו לסייע לכם בכל בעיה ובקשה.

לסביבה נקייה ממזיקים חייגו 03-6325424 או השאירו פרטים

מאמרים אחרונים בנושא הדברת מזיקים